W obecnych czasach recykling stał się jednym z najważniejszych narzędzi w ochronie środowiska. Dzięki niemu możliwe jest zmniejszenie ilości odpadów, zmniejszenie zużycia surowców naturalnych i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Recykling pozwala również na ochronę środowiska poprzez zmniejszenie ilości odpadów, które trafiają na składowiska i tereny zielone.

Fakty o recyklingu i popularne błędy

W 2022 roku wyprodukowaliśmy prawie 13,7 milionów ton odpadów, z czego tylko 3,7 milionów zostało poddane recyklingowi, a aż zatrważające 5,2 miliony trafiły na wysypiska śmieci. To wciąż zbyt mała ilość, w świetle tego, że do 2025 roku powinniśmy oddawać do recyklingu aż 55% odpadów! 

W związku ze Światowym Dniem Recyklingu oraz trwającą Akcją Utylizacji w naszym sklepie stacjonarnym postanowiliśmy podpowiedzieć Wam, jakie są najpopularniejsze błędy w sortowaniu odpadów. Oto kilka z nich:

-Styropian nie jest taki oczywisty! Dzieli się na kilka grup – opakowaniowy czysty, opakowaniowy brudny oraz budowlany. Ten pierwszy wrzucamy do metali i tworzyw sztucznych, drugi do odpadów zmieszanych. Natomiast na styropian budowlany musimy zapewnić sobie kontener na odpady budowlane. 

-Nie każdy papier wrzucamy do papieru! Paragony, zużyte chusteczki i ręczniki papierowe absolutnie nie nadają się do zbiornika oznaczonego kolorem niebieskim. 

-Pobite szkło do pojemnika na szkło? Wydaje się logiczne, prawda? Niestety, popularny błąd. Pobite szkło powinniśmy wrzucać do pojemnika na odpady zmieszane!

-Popularną, ale błędną praktyką jest również kierowanie resztek jedzenia (w tym mięsa i kości) do pojemnika na odpady BIO. Tak naprawdę resztki jedzenia pochodzenia zwierzęcego również powinny lądować w pojemniku na odpady zmieszane.

-Najbliższy nam błąd podczas sortowania odpadów – elektroodpady wyrzucane gdzie popadnie, w tym do odpadów zmieszanych. Może warto zacząć uświadamiać przeciętnych Kowalskich – za nieodpowiednie zutylizowanie sprzętu elektronicznego oraz innych odpadów szkodliwych grozi kara finansowa od 20 zł do nawet 5 000 złotych!

AKCJA UTYLIZACJA w DrTuszu

W związku ze Światowym Dniem Recyklingu postanowiliśmy przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej w tym temacie. Na co dzień w naszej działalności mamy styczność z utylizacją odpadów szkodliwych – jest to część naszej pracy. 

Codziennie radzimy naszym klientom jak odpowiedzialnie i z głową pozbyć się niedziałającego/zużytego sprzętu oraz oferujemy pomoc w tym zakresie swoim klientom stacjonarnym. 

Tym razem mówimy o tym głośniej – aby więcej osób dowiedziała się w jaki sposób podejmować decyzje lepsze dla naszego środowiska. Przynajmniej w zakresie, w którym działamy codziennie! 

Ile wiesz o recyklingu – QUIZ DrTusza

Jesteśmy ciekawi, ile nasi klienci i czytelnicy wiedzą na temat segregacji odpadów, dlatego stworzyliśmy krótki quiz. Odpowiedz na pytania w poniżej i dać znać w komentarzu, jaki jest Twój wynik! 

Czy recykling ma przed Tobą jakiekolwiek tajemnice?!

Wiesz, że plastik wrzuca się do żółtego kontenera, ale czy wiesz co zrobić z drukarką która odmówiła posłuszeństwa? Oczywiście tuż po tym jak wyrazisz swoje „niezadowolenie”?

Wciśnij Start, aby sprawdzić swoją wiedzę!

Twój wynik:   Najlepszy

Świetnie! Widzę, że dużo już wiesz, a ja zachęcam Cię również do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Razem możemy zdziałać więcej!

Twój wynik:   Średnio

Nie jest źle, ale mogłoby być lepiej! Poszukaj więcej faktów i ciekawostek dotyczących recyklingu, aby móc zrobić jeszcze więcej!

Twój wynik:   Słabo

Cieszę się, że zainteresował Cię temat recyklingu i zachęcam Cię, abyś jeszcze trochę poczytał – człowiek uczy się całe życie!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze